AAB-Read A Likes By Author | Books and Reading
     Catalog Search
1-contF
Anderson, Sheryl J.
Bacus, Kathleen
Bruno, Anthony
Cohen, Nancy
Criswell, Millie
Evanovich, Janet
Evans, Liz
Jump, Shirley
Kozad, Harley Jane
Kellogg, Marne Davis
Plumley, Lisa
Strohmeyer, Sarah
Thompson, Vicki Lewis
 
1-fantasy
Brooks, Terry
Bujold, Lois McMaster
Butcher, Jim
Eddings, David
Evans, Lawrence Watt
Gemmell, David
Goodkind, Terry
Hobb, Robin
Lackey, Mercedes
Le Guin, Ursula K.
McCaffrey, Anne
 
1-fant
Butcher, Jim
Davidson, Mary Janice
Feehan, Christine
Hamilton, Laurell
Harris, Charlaine
Harrison, Kim
Huff, Tanya
Kenner, Julie
Robb, J.D.
Tuttle, Lisa
 
1-histF
Chadwick, Elizabeth
Cornwell, Bernard
Diamant, Anita
Doctorow, E. L.
Gregory, Philippa
O'Brian, Patrick
Piercy, Marge
Wick, Lori
Willig, Lauren
 
1-insp
Copeland, Lori
Gunn, Robin Jones
Henderson, Dee
Karon, Jan
Morgan, Kathleen
Peterson, Tracie
Phillips, Michael
Snelling, Lauraine
Trigiani, Adriana
Whitson, Stephanie Grace
Wubbels, Lance
 
1-mys
Box, C. J.
Child, Lee
Deaver, Jeffery
Graham, Heather
Hall, James W.
Hamilton, Steve
Krueger, William Kent
Logan, Chuck
McGarrity, Michael
McKinzie, Clinton
 
1-rom
Anderson, Catherine
Castillo, Linda
Child, Maureen
Fox, Roz Denny
James, Eloisa
Phillips, Susan Elizabeth
Richards, Emilie
Shayne, Maggie
Skye, Christina
Stewart, Mariah
Woodiwiss, Kathleen E.
 
1-romsus
Black, Ethan
Brown, Sandra
Cameron, Stella
DeLillo, Don
DeMille, Nelson
Graham, Heather
Lee, Rachel
Patterson, James
Robards, Karen
Roberts, Nora
 
1-SF
Asimov, Isaac
Bear, Greg
Benford, Gregory
Bradbury, Ray
Brin, David
Heinlein, Robert A.
Lindskold, Jane
Moon, Elizabeth
Robinson, Kim Stanley
Steele, Allen M.
Zelazny, Roger
 
1-tech
Berent, Mark
Bond, Larry
Brown, Dale
Clancy, Tom
Cobb, James H.
Coonts, Stephen
Coyle, Harold
Harrison, Payne
Herman, Richard
Ing, Dean
Leib, Franklin Allen
Mason, Robert
Mayer, Bob
Pollock, J. C.
Poyer, David
Robinson, Patrick
Stewart, Chris
Weber, Joe
White, Robin A.
 
1-thril
Baldacci, David
Connelly, Michael
Finder, Joseph
Frey, Stephen W.
Grippando, James
Martini, Steve
Meltzer, Brad
Reich, Christopher
Shelby, Philip
 
1-west
Blakely, Mike
Brand, Max
Estleman, Loren D.
Evans, Max
Johnston, Terry C.
Kelton, Elmer
L'Amour, Louis
Overholser, Stephen
Pronzini, Bill
Wheeler, Richard S.
 

 

 

Featured Book



Our Newest Titles

For the past...  


Our Newest
Movies & Music
For the past...  

Novelist

Online Book Clubs

Award Winners

529 Pierce St.
4005 Morningside Ave.
2912 Hamilton Blvd.
Sioux City Iowa 51101
Sioux City Iowa 51106
(Lower B, Plaza Professional Center)
712.255.2933
712.255.2924
Sioux City Iowa 51104
Monday-Wednesday 9am-8pm
Monday-Thursday 10am-8pm
712.255.2926
Thursday-Saturday 9am-5pm
Friday-Saturday 10am-5pm
Monday-Friday 10:30am-5:30pm
Sunday (Sept-May) 1pm-5pm